Opłata przygotowawcza

Opłata przygotowawcza – co prócz niej składa się na koszt pożyczki?

14 września 2017

Sięgając po pożyczkę musimy pamiętać, że w związku z nią będziemy musieli ponieść dodatkowe opłaty. Jedną z nich jest opłata przygotowawcza, czyli zapłata pożyczkodawcy za przygotowanie dla nas dokumentów, a także sprawdzenie naszej zdolności kredytowej. Opłata ta jest jednorazowa. Pamiętajmy jednak, że w żadnym wypadku nie zostanie nam ona zwrócona.

Opłata przygotowawcza – pojęcie

Opłata przygotowawcza to koszt, jaki pożyczkobiorca musi ponieść za to, że instytucja finansowa przygotowała dla niego pożyczkę. Na koszt opłaty przygotowawczej składa się głównie przygotowanie niezbędnych do zawarcia umowy dokumentów.

Pamiętajmy, że opłata przygotowawcza obejmuje także analizę naszej zdolności kredytowej. To bardzo istotny zabieg, ponieważ osoba sięgająca po pożyczkę musi być odpowiedzialnym pożyczkobiorcą, którego domowy budżet nie zostanie obciążony pożyczką. Zadłużenie nie może być także problemem dla kredytodawcy.

Opłatę przygotowawczą ponosimy jednokrotnie. Jej koszt nie jest stały, dlatego przed ubieganiem się o pożyczkę warto zapoznać się z jej warunkami oraz tabelą opłat. Koszt wybranej pożyczki idealnie zobrazuje zestawienie różnych firm pożyczkowych w porównywarce. Dzięki temu łatwiej będzie zdecydować się na jeden produkt.

Koszt pożyczki, czyli RRSO?

Wybierając pożyczkę z bogatego asortymentu firm, warto jest postawić na tanią ofertę. Jej koszt wskaże nam RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Wskaźnik ten ułatwia nam podjęcie wyboru kredytowania, ponieważ wskazuje, ile w skali roku będzie nas kosztowała pożyczka z uwzględnieniem wszelkich opłat. Należy jednak pamiętać, że RRSO pokazuje koszt pożyczki w skali równego roku. Jeśli sięgamy po pożyczkę na dłuższy lub krótszy okres, jego wynik będzie zaburzony.

RRSO zależy od wysokości i typu raty, prowizji naliczonej za udzielenie pożyczki czy okresu na jaki bierzemy pożyczkę. Nie bez znaczenia pozostanie także oprocentowanie, które czasem przesłania atrakcyjną ofertę pożyczkową. Sięgając po pożyczkę musimy liczyć się także z kosztami za kapitalizację odsetek, opłatę administracyjną czy przygotowawczą, a także ubezpieczenie.

Pamiętajmy, że ubezpieczenie w większości ofert nie jest obowiązkowe. Stanowi wartościowy dodatek, który na wypadek naszej niezdolności do pracy sprawi, że nasze zadłużenie nie spadnie na bliskich czy firmę pożyczkową. Istnieje jednak sytuacja, kiedy ubezpieczenie może nam zostać narzucone. Chodzi o moment, kiedy nasza zdolność kredytowa będzie przedstawiała się negatywnie. Pożyczkodawca może udzielić nam pożyczki, jednak będzie chciał ją właśnie w taki sposób zabezpieczyć.

Odstąpienie od umowy pożyczki a opłata przygotowawcza

Niewiele pożyczkobiorców wie, że opłaty jakie zostają przez nich poniesione, w wyjątkowych przypadkach mogą zostać zwrócone. Dzieje się tak na przykład, jeśli decydujemy się na odstąpienie od umowy pożyczki. Czynność ta przysługuje nam do 14 dni od momentu podpisania umowy z instytucją finansową.

Co więcej, pożyczkodawca zobowiązany jest do rozliczenia się z nami z niektórych płatności. Niestety opłata przygotowawcza jest jedną z tych, które nie zostaną nam zwrócone. Pożyczkodawca przygotował już dla nas dokumenty, więc za wykonaną pracę należy mu się wynagrodzenie. Jeśli więc sięgamy po pożyczki takie jak np. w Ratka.pl, powinniśmy zapoznać się z wszelkimi wymaganiami pożyczkodawcy oraz prawami jakie nam przysługują.

Należy mieć na uwadze, że odstąpienie od umowy pożyczki wiąże się z obowiązkiem poniesienia przez nas kosztów. Będziemy musieli zapłacić odsetki powstałe za czas kredytowania, czyli dni, które minęły od momentu podpisania dokumentów.

Opłata weryfikacyjna – czy jest tym samym co opłata przygotowawcza?

Słownik obejmujący zagadnienia pożyczkowe zawiera w sobie kilka różnych nazw odnoszących się do opłat. Wśród nich znaleźć się może opłata administracyjna czy weryfikacyjna, które mogą stanowić zagadkę dla kredytobiorcy. Czym więc jest opłata weryfikacyjna?

Opłata weryfikacyjna to przelew, jaki pożyczkobiorca musi wykonać na konto firmy pożyczkowej w celu potwierdzenia swojej tożsamości. Przelew weryfikacyjny wynosi 1 grosz lub złotówkę i musi zostać dokonany z konta, które podaliśmy we wniosku o pożyczkę. Opłata administracyjna z kolei to koszty, jakie pożyczkodawca ponosi w związku z zarządzaniem naszą aktywną pożyczką. Opłata ta często zależy od wysokości pożyczki. Naliczana jest każdego miesiąca i doliczana do raty naszej pożyczki.