Nowoczesne sposoby weryfikacji klienta

Nowoczesne sposoby weryfikacji klienta

27 grudnia 2016

Standardowe metody weryfikacji klienta (na przykład popularne przelewy bankowe na kwotę 1 zł lub grosza) powoli odchodzą w niebyt. Pożyczkodawcy zaczynają korzystać z nowych rozwiązań technologicznych, które wymagają jedynie dostępu do podstawowych informacji o wnioskodawcy. Dane są na ogół pobierane z konta bankowego pożyczkobiorcy, a całość transakcji jest odpowiednio zabezpieczana cyfrowo.

Pożyczki bez weryfikacji konta bankowego

Zdecydowana większość pozabankowych instytucji finansowych korzysta z tradycyjnej metody weryfikacji klienta, tzn. przelewu bankowego na kwotę 1 grosza lub złotówki. Przez lata, pożyczkobiorcy zdążyli się już przyzwyczaić do podobnej praktyki. Dzięki rozwojowi branży fintech oraz technologii blockchain, wielu pożyczkodawców postanowiło jednak postawić na nowoczesne sposoby sprawdzenia danych wnioskodawcy.
Dużo firm zdecydowało się na korzystanie z usług kurierskich. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, iż klient jest weryfikowany bezpośrednio (w oparciu o dowód osobisty) i ma możliwość dokładnego zapoznania się z umową pożyczki. Z kolei w przypadku tzw. pożyczek domowych, nie musi on w ogóle posiadać konta bankowego, ponieważ należność jest pobierana co miesiąc przez terenowego pracownika danej instytucji.
W ciągu ostatnich lat powstało również wiele usług, które pozwalają na szybką i wygodną weryfikację pożyczkobiorcy – bez ingerencji osób trzecich. Należą do nich takie systemy, jak Instantor AB, KontoConnect oraz Kontomatik. Wszystkie z nich umożliwiają bezpośrednią łączność z rachunkiem bankowym klienta oraz pominięcie dodatkowych formalności, związanych ze standardowym przelewem weryfikacyjnym.

Instantor AB – jeden z najszybszych sposobów sprawdzenia danych klienta

Weryfikacja klienta poprzez Instantor odbywa się poprzez logowanie na indywidualny rachunek bankowy. Dzięki usłudze, istnieje możliwość analizy działań na koncie wnioskodawcy przez ostatnie 12 miesięcy. Instantor pozwala bowiem na wgląd w historię wszelkich operacji finansowych, wykonywanych przez pożyczkobiorcę.
Należy jednak pamiętać, że wszystkie dane wnioskodawcy są zabezpieczone za pomocą szyfrowania SSL. Informacje o kliencie nie są również w żadnym momencie przechowywane przez instytucję. Z tego względu, pożyczkobiorca nie musi się obawiać, że jego personalia trafią w ręce osób trzecich.
Warto wiedzieć, że wszyscy przedsiębiorcy mogą przetestować usługę Instantor całkowicie za darmo. Na stronie instytucji została bowiem udostępniona wersja demonstracyjna aplikacji. Możliwość skorzystania z programu nie wymaga nawet osobnej rejestracji na stronie internetowej firmy.

KontoConnect – prosta weryfikacja wnioskodawcy poprzez konto bankowe

Weryfikacja za pomocą Kontoconnect jest niezwykle podobna do usługi Instantor. Dane o kliencie również pobierane są z konta bankowego wnioskodawcy. Warto jednak pamiętać, że Kontoconnect pobiera dużo mniej informacji na temat pożyczkobiorcy. Przede wszystkim, system nie wczytuje historii prywatnego rachunku bankowego.
Ponadto, należy wiedzieć, iż automatyczna analiza zdolności kredytowej klienta prowadzona jest wyłącznie w oparciu o informacje, które zostały przekazane we wniosku zgłoszeniowym. Korzystając z Kontoconnect, przekazujemy do systemu tylko tyle informacji, ile jest potrzebnych do pozytywnej weryfikacji.
Działanie aplikacji rozpoczyna się pod koniec procesu zgłoszeniowego. Klient musi się jedynie zalogować do indywidualnej platformy bankowej i poczekać na pełną weryfikację informacji. Po pozytywnym zbadaniu danych wnioskodawcy za pomocą aplikacji, wniosek o pożyczkę przez internet zostaje natychmiast przekazany do centrali danej instytucji finansowej. Następnie, sprawdza się, czy wszystkie podane informacje są zgodne z prawdą. Każda firma musi bowiem ustalić, czy pożyczkobiorca jest osobą, za którą się podaje.

Kontomatik – najnowszy wynalazek polskiej branży fintechowej

Kontomatik jest jedną z najnowszych polskich usług, służących do weryfikacji klientów firm pożyczkowych. System zaczął być projektowany już w 2002 roku, jednak do powszechnego użytku wszedł dopiero 14 lat później. Kontomatik umożliwia obecnie najszybszą weryfikację klienta, dlatego coraz więcej instytucji finansowych zaczyna korzystać z owej usługi.
Kontomatik jest już dostępny w 8 krajach i obsługuje aż 95 bankomatów. Z możliwości oferowanych przez firmę korzystają zarówno firmy pożyczkowe, jak i banki oraz właściciele różnego rodzaju startupów. Analiza, przetwarzanie oraz agregacja danych w Kontomatik opiera się o technologię API (interfejs programowania aplikacji). Dzięki temu rozwiązaniu, wszelkie dane są przekazywane w sposób błyskawiczny pomiędzy określonymi jednostkami.
Podobnie, jak w przypadku wyżej opisanych usług, Kontomatik integruje się z rachunkiem bankowym danego klienta, zachowując jednocześnie pełną anonimowość wnioskodawcy. Dane z konta pobierane są w czasie rzeczywistym, dzięki czemu całość procesu weryfikacyjnego trwa jedynie kilka chwil.